2023 Three Day Show Results

Winning entry information from our Main Show

Home 9 Showing 9 Show Results 9 2023 Three Day Results

Our 2023 Three Day Show Results and Report

Our 42nd Annual Three Day Annual Show was held over the August Bank Holiday weekend at the Lost Gardens of Heligan.

This was, once again, a superb show with over 380 entries (over 420 vases) and with almost a third of these in the novice section.  Congratulations to everyone that exhibited regardless of whether you received a prize card or not – everyone put in a great deal of effort in the difficult growing conditions this year.  We also thank all the visiting public and the comments received since the show.

Big thanks has to go to Pat Knight, our Show Secretary, for the organisation and management of the show – only other show secretaries know how much hard work it takes to put on a show.  Also thanks to the society committee members not to mention the volunteers that helped setup, during the show and hard work in dismantling the show.  It takes hard work to put on the show and without your help it would be impossible.

Thanks also to Danny Glew for recording all the winning varieties (where stated) and to John Colling for the photos of the prize winning exhibits.  Final thanks go to the team at the Lost Gardens of Heligan who’s help and support is most appreciated.

The People’s Dahlia Competition which is open to anyone not growing for exhibition or entering the main show classes was held on the Saturday and Sunday and once again a great success.  Congratulations to Sibley Orsler for winning First, Second and Third prize on the Saturday and to Elle Todd (First prize), Gillian Hird (Second prize) and Jessica Franklin (Third prize) on the Sunday.

The winner of the 2023 AGM Members Seedling competition was Tina Grose.  It was a shame that out of the many dozens of packets of seeds that were applied for at the AGM there were only 5 entries in this special class.  I expect the weather had a hand in that though!

The Trophy winners for this year’s show are as follows:

Darren Everest:
The Cornish Open Championship (Blyton Lady in Red, Winholme Diane, Kiwi Gloria, Kenora Valentine);  The Karsalan Challenge Cup (Primrose Diane, Kiwi Gloria, Polventon Kristobel); The Clarence Ellis Memorial Trophy (Weston Pirate, Weston Buccaneer, Josudi Hercules, Dikara Superb, Skelmersdale Jane, Winholme Diane, Hapet Diane, Cream Diane); The Cornish Miniature Championship Trophy (Weston Buccaneer, Skelmersdale Jane, Blyton Lady in Red); CDS Trophy for Open Giant/Large Cactus (Kenora Challenger); The Open Pompon Trophy (Maya’s Rhonda); Irene Batson Memorial Trophy (White Moonlight, Cream Diane); Cyril Watkins Trophy (Cream Diane); Open Miniature Decorative Trophy (Skelmersdale Jane, Dikara Superb); Eileen Boswell Trophy (Josudi Hercules, Weston Pirate); Harold Wilkinson Memorial Trophy (Blyton Everest and Seedling); Ivor Kitchener Trophy (Gynweth); NDS Silver Medal for best exhibit in show (Cream Diane); Best Vase of Small Cactus in Show (Kiwi Gloria); Best Vase of Small Decorative in Show (Cream Diane) and the Ray Adley Memorial Trophy for best vase in Show (Cream Diane).

Ian Clemens:
CDS Trophy for the Open Giant/Large Decorative (Fairway Spur); F&B Knight Memorial Trophy for Best Exhibit in Section F (Janal Amy) and the NDS Bronze Medal for runner up best exhibit in show (Janal Amy).

Mike Bryant:
CDS Open Collerette Trophy (Seedling).

John Patrick:
Best Exhibit in Class C7 (Small Cactus) (Seedling).

Roy Knight:
Best in Class C15 (Fimbriated) (Normandy Frills); Cornish Seedling Trophy;  Most Points in Section C; Cornish Seedling Trophy an the Best Vase of Small Semi-Cactus in Show (No name provided).

Richard Pastewski:
Burden Trophy for best exhibit in Section D (Willow’s Violet); Novice Trophy for most points in Section D and Best Vase of Pompons in Show (Willow’s Violet).

Lorraine Jasper:
Bruallen Trophy (Open Bowl Class H1).

Jackie Smith:
Trophy for Best Exhibit Section E – Intermediate (Josudi Hercules) and Most Points in Section F (Open Single Bloom).

The Bowl of Dahlia’s class is voted for by the public on each of the three days.  The results were as follows:
Saturday – First: Lorraine Jasper – Bowl D (168 votes); Second: Mike Bryant – Bowl B (63 votes) and Third: Lorraine Jasper – Bowl E (54 votes).
Sunday – First: Lorraine Jasper – Bowl D (150 votes); Second: Roy Knight – Bowl G (64 votes) and Third: Lorraine Jasper – Bowl E (60 votes).
Monday – First: Lorraine Jasper – Bowl D (266 votes); Second: Roy Knight – Bowl A (201 votes) and Third: Pat Knight – Bowl F (130 votes).

Prize card winners were: Mike Bryant, Ian Clemens, Darren Everest, Jessica Franklin, Danny Glew, Tina Grose, Kevin Hargrave, Gillian Hird, Lorraine Jasper, David Jasper, Roy Knight, Nathan Mitchell, Tony Mitchell, Sibley Orsler, Richard Pastewski, John Patrick, Racheal Primmer, Dave Primmer, Dennis Pyra, Ian Rowse, Jackie Smith, Elle Todd, Pam Walker and David Windsor.

Trophy Winners

Click image for larger version and to show winners name and varieties (where known).

Bowl of Dahlias Competition

Click image for larger version.  This class is voted for by the public on each day.  Winners and votes are shown under each photo.
Lorraine Jasper was the winner of the Burden Trophy for Bowl D.

People’s Dahlia Competition

Click image for larger version and to show winners name and varieties (where known).

Full Three Day Show Results

Section A – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class A - The CORNISH OPEN CHAMPIONSHIPDarren Everest - Blyton Lady in Red; Winholme Diane; Kiwi Gloria and Kenora ValentineDarren Everest - Weston Pirate; Marys Jomanda; Hapet Diane and Kenora Challenger
Class A1 - The KARSALAN CHALLENGE CUPDarren Everest - Primrose Diane; Kiwi Gloria and Polventon Kristobel
Class A2 - The CLARENCE ELLIS MEMORIAL TROPHYDarren Everest - Weston Pirate; Weston Buccaneer; Josudi Hercules; Dikara Superb; Skelmersdale Jane; Winholme Diane; Hapet Diane and Cream DianeMike Bryant - All seedlingsDanny Glew - Gurtla Twilight; Minley Carol; Seedling; Barbarry Pip; Clearview Daniel; L'ancresse; Blyton Softer Gleam; Westerton Folly and Cornel
Class A3 - The CORNISH MINIATURE CHAMPIONSHIPDarren Everest - Weston Buccaneer; Skelmersdale Jane and Blyton Lady in RedDavid Jasper - Weston Pirate; Jomanda and Kernow Sarah Jane

Section B – Open Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class B1 - The Open GIANT / LARGE DECORATIVE ClassIan Clemens - Fairway Spur
Class B2 - The Open GIANT / LARGE CACTUS ClassDarren Everest - Kenora ChallengerIan Clemens - Janal Amy
Class B3 - The Open POMPN ClassDarren Everest - Mayas RhondaIan Clemens - Nulands Josephine; Rosemary Dawn and Franz Kafka
Class B4 - The Open MEDIUM DECORATIVE ClassNo Entries
Class B5 - The Open MEDIUM CACTUS ClassDarren Everest - White Moonlight and Cream Moonlight
Class B6 - The Open SMALL DECORATIVE ClassDarren Everest - Cream DianeDarren Everest - Primrose Diane and Tracys DianeDarren Everest - Winholme Diane and Cream Diane
Class B7 - The Open SMALL CACTUS ClassNo Entries
Class B8 - The Open MINIATURE DECORATIVE ClassDarren Everest - Skelmersdale Jane and Dikara SuperbDavid Jasper - Sen Lorraine and Sarah Jane
Class B9 - The Open MINIATURE CACTUS ClassDarren Everest - Josudi Hercules and Western Pirate
Class B10 - The Open BALL ClassDarren Everest - Blyton Everest and SeedlingDarren Everest - Blyton Red Ace and SeedlingDavid Jasper - Marys Jomanda; Blyton Softer Gleam
Class B11 - The Open WATERLILY ClassDarren Everest - GwynethDarren Everest - Gwyneth and Taratahi Ruby
Class B12 - The Open COLLERETTE ClassMike Bryant - SeedlingMike Bryant - SeedlingMike Bryant - Seedling

Section C – Members Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class C1 - Three vases of GIANT and/or LARGE DECORATIVE - One bloom per vaseIan Clemens - Fairway Spur; Go American and Rhana Tammy
Class C2 - Three vases of GIANT and/or LARGE CACTUS and/or SEMI-CACTUS- One bloom per vaseIan Clemens - A C Ben and Jamal Amy
Class C3 - Three vases one bloom per vase EACH OF A DIFFERENT CLASSIFICATION SUBGROUPDavid Jasper - Crello Lady; Marston George and Western PirateDanny Glew - Hamari Gold; Unknown and Hollyhill Spiderwoman
Class C4 - One vase of MEDIUM DECORATIVE- Three bloomsNo Entries
Class C5 - One vase of MEDIUM CACTUS and/or SEMI-CACTUS - Three bloomsRoy Knight - Hillcrest CandyPam Walker - Unknown
Class C6 - One vase of SMALL DECORATIVE – Three bloomsNo Entries
Class C7 - One vase of SMALL CACTUS – Three bloomsJohn Patrick - SeedlingJohn Patrick - Kiwi Gloria
Class C8 - One vase of SMALL BALL – Three bloomsDavid Jasper - Blyton Softer GleamPam Walker - Unknown
Class C9 - One vase of SMALL SEMI-CACTUS – Three bloomsNo Entries
Class C10 - One vase of MINIATURE BALL – Three bloomsDavid Jasper - JomandaDavid Jasper - Marys Jomanda
Class C11 - One vase of MINIATURE CACTUS and/or SEMI-CACTUS - Three bloomsRoy Knight - Josudi Hercules and So DaintyDavid Jasper - Marys JomandaRoy Knight - No Name
Class C12 - One vase of MINIATURE DECORATIVE - Three bloomsRoy Knight - UnknownDavid Jasper - Sarah JaneJackie Smith - Twilight Boy
Class C13 - One vase of COLLERETTE – Three bloomsMike Bryant - SeedlingMike Bryant - SeedlingMike Bryant - Seedling
Class C14 - One vase of LARGE POMPON - Three bloomsRoy Knight - Rosemary DawnIan Clemens - Miss KennedyDanny Glew - Franz Kafka
Class C15 - One vase of FIMBRIATED – Three bloomsRoy Knight - Normandy FrillsKevin Hargrave - Tsuki Yori and No ShashaKevin Hargrave - Tsuki Yori and No Shasha
Class C16 - One vase of POMPON - Five bloomsIan Clemens - HallmarkRoy Knight - Storrs JulieRoy Knight - Pop Willow; Frisky Glow and Carol Sport
Class C17 - One vase of BICOLOUR – Three bloomsIan Clemens - Western Spanish DancerDavid Jasper - Josudi Neptune
Class C18 - One vase of WATERLILY – Three bloomsRoy Knight - GwynethPam Walker - Unknown
Class C19 - One vase of ANY OTHER CLASSIFICATION - Three bloomsRoy Knight - Highfield SunriseIan Clemens - Honka YellowIan Clemens - Seedling
Class C20 - One Vase of SPORTS – Three blooms.No Entries

Section D – Novice Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class D1 - Three vases of GIANT (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - One bloom per vaseDave Primmer - Clyde's ChoiceDave Primmer - Show and Tell
Class D2 - One vase of LARGE (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsNo Entries
Class D3 - One vase of MEDIUM (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsDave Primmer - Berwick WoodDave Primmer - Black TouchDavid Windsor - No Name
Class D4 - One vase of SMALL (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsRichard Pastewski - Ryecroft Brenda TDavid Windsor - No NameDavid Windsor - No Name
Class D5 - One vase of SMALL or MINIATURE BALL - Three bloomsRichard Pastewski - JomandaDennis Pyra - Blyton Softer GleamTony Mitchell - Blyton Stella
Class D6 - One vase of MINIATURE (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsTony Mitchell - Weston BuccaneerTony Mitchell - Ryecroft JanRacheal Primmer - No Name
Class D7 - One vase of LARGE POMPON – Three bloomsDavid Windsor - No Name
Class D8 - One vase of POMPON - Three bloomsRichard Pastewski - Willows VioletRichard Pastewski - MoorplaceDavid Windsor - No Name
Class D9 - One vase of WATERLILY – Three bloomsNo Entries
Class D10 - One vase of FIMBRIATED - Three bloomsRacheal Primmer - No Name
Class D11 - One vase of COLLERETTE - Three bloomsNo Entries
Class D12 - One vase of ANY OTHER IFICATION - Three bloomsNo Entries
Class D13 - One bloom of GIANT (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS)Richard Pastewski - Sir Alf RamseyDavid Windsor - No NameDave Primmer - No Name
Class D14 - One bloom of LARGE (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS)Ian Rowse - No NameIan Rowse - No Name
Class D15 - One bloom of MEDIUM (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS)Richard Pastewski - Kenora SunsetRichard Pastewski - Trengrove MilleniumIan Rowse - No Name
Class D16 - One bloom of SMALL (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS)Richard Pastewski - Sheval MeganRichard Pastewski - Ryecroft Brenda TRichard Pastewski - No Name
Class D17 - One bloom of SMALL or MINIATURE BALLRichard Pastewski - Marys JomandaDennis Pyra - Blyton Softer GleamDennis Pyra - Marys Jomanda
Class D18 - One bloom of MINIATURE (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS)Richard Pastewski - Western Spanish DancerDennis Pyra - No NameDavid Windsor - No Name
Class D19 - One bloom of LARGE POMPONNo Entries
Class D20 - One bloom of POMPONRichard Pastewski - Moorplace
Class D21 - One bloom of WATERLILYRichard Pastewski - Pam HowdenIan Rowse - No NameDennis Pyra - No Name
Class D22 - One bloom of FIMBRIATEDIan Rowse - No NameIan Rowse - No Name
Class D23 - One bloom of COLLERETTEIan Rowse - No NameDennis Pyra - No NameTony Mitchell - Seedling
Class D24 - One bloom of ANY OTHER IFICATIONDennis Pyra - Verones ObsidionIan Rowse - No Name

Section E – Intermediate Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class E1 - Three vases of GIANT (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - One bloom per vaseNo Entries
Class E2 - One vase of LARGE (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsNo Entries
Class E3 - One vase of MEDIUM (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsNo Entries
Class E4 - One vase of SMALL (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsJackie Smith - Hillcrest JonathanJackie Smith - Ruskin Marigold
Class E5 - One vase of SMALL or MINIATURE BALL - Three bloomsKevin Hargrave - No nameKevin Hargrave - No nameDanny Glew - Clearview Daniel; Westerton Folly and Cornel
Class E6 - One vase of MINIATURE (DECORATIVE or CACTUS or SEMI-CACTUS) - Three bloomsJackie Smith - Josudi Hercules
Class E7 - One vase of LARGE POMPON – Three bloomsDanny Glew - Rosemary Dawn
Class E8 - One vase of POMPON - Three bloomsNo Entries
Class E9 - One vase of WATERLILY – Three bloomsNo Entries
Class E10 - One vase of FIMBRIATED - Three bloomsNo Entries
Class E11 - One vase of COLLERETTE - Three bloomsNo Entries
Class E12 - One vase of ANY OTHER CLASSIFICATION - Three bloomsJackie Smith - HonkaDanny Glew - Totally Tangerine and Take Off

Section F – Open Single Bloom Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class F1 - One bloom BI-COLOUR any classificationRoy Knight - Kiwi SunsetJackie Smith - Hillcrest JonathanIan Clemens - No Name
Class F2 - One bloom GIANT DECORATIVEIan Clemens - Rhanna Tammy
Class F3 - One bloom GIANT CACTUS or SEMI-CACTUSIan Clemens - Janal AmyDavid Jasper - Kenora ChallengerIan Clemens - Jamal Amy
Class F4 - One bloom LARGE DECORATIVENo Entries
Class F5 - One bloom LARGE CACTUS or SEMI-CACTUSNo Entries
Class F6 - One bloom MEDIUM DECORATIVEJohn Patrick - No NameJackie Smith - Mary Margaret Row
Class F7 - One bloom MEDIUM CACTUS or SEMI-CACTUSJackie Smith - Hillcrest Candy
Class F8 - One bloom SMALL DECORATIVEJohn Patrick - No NameDavid Jasper - No NameJackie Smith - Hillcrest Jonathan
Class F9 - One bloom SMALL CACTUSDavid Jasper - Sen Dennys
Class F10 - One bloom SMALL BALLRoy Knight - No NameDavid Jasper - Blyton Softer Gleam
Class F11 - One bloom SMALL SEMI-CACTUSRoy Knight - No NameJackie Smith - Ruskin MarigoldJohn Patrick - No Name
Class F12 - One bloom MINIATURE DECORATIVEJackie Smith - Twilight BoyDanny Glew - EvelineDavid Jasper - No Name
Class F13 - One bloom MINIATURE CACTUS or SEMI-CACTUSJackie Smith - Josudi HerculesJohn Patrick - SeedlingRoy Knight - No Name
Class F14 - One bloom MINIATURE BALLJackie Smith - JomandaDavid Jasper - Marys JomandaNathan Mitchell - Marys Jomanda
Class F15 - One bloom LARGE POMPONRoy Knight - Rosemary DawnIan Clemens - Rosemary DawnIan Clemens - Rosemary Dawn
Class F16 - One bloom COLLERETTEMike Bryant - SeedlingMike Bryant - SeedlingMike Bryant - Seedling
Class F17 - One bloom WATERLILYRoy Knight - No NameJackie Smith - Hapnet Blue Sea
Class F18 - One bloom POMPONNathan Mitchell - Gurtla TwilightJackie Smith - MoorplaceNathan Mitchell - Lismore Carol
Class F19 - One bloom FIMBRIATEDJackie Smith - Le Feu Du SoleilKevin Hargrave - Tsuki Yori Na Shisha
Class F20 - One bloom ANY OTHER CLASSIFICATIONMike Bryant - SeedlingMike Bryant - SeedlingJackie Smith - Honka

Section G – Open Seedling Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class G1 - CORNISH SEEDLING TROPHY - One cultivar of seedling not yet in commerce & not having been shown previously in the Cornish Seedling Trophy Class. To be shown in the raisers name.Roy KnightMike BryantRoy Knight
Class G2 - Single Seedling Class - One bloom of seedling not yet in commerce and not shown previously in the Single Seedling Class. To be shown in raisers name.Darren Everest - Jackie FlintMike BryantMike Bryant
Class G3 - Garden/Cut Flower Seedling - Three blooms of a seedling suitable for growing in the garden or use as a cut flower. Not yet in commerce and not shown previously. To be shown in raisers name.Roy KnightRoy KnightJohn Patrick

Section H – Other Classes – Unlimited Entries

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
Class H1 - The Open Bowl Class - One bowl with 9 or more dahlia blooms. To be judged by the public. (SATURDAY)Lorraine Jasper - Bowl D - 168 votesMike Bryant - Bowl B - 63 votesLorraine Jasper - Bowl E - 54 votes
Class H1 - The Open Bowl Class - One bowl with 9 or more dahlia blooms. To be judged by the public. (SUNDAY)Lorraine Jasper - Bowl D - 150 votesRoy Knight - Bowl G - 64 votesLorraine Jasper - Bowl E - 60 votes
Class H1 - The Open Bowl Class - One bowl with 9 or more dahlia blooms. To be judged by the public. (MONDAY)Lorraine Jasper - Bowl D - 266 votesRoy Knight - Bowl A - 201 votesPat Knight - Bowl F - 130 votes
Class H2 - A vase of dahlias - Three blooms of any cultivar or cultivars (Beginners only).No Entries
Class H3 - One DAHLIA bloom in a Photo FrameMike BryantMike BryantJane Truscott
Class H4 - One Vase of THREE BLOOMS - 3 different cultivarsDanny Glew - Totally Tangerine; Irish Pinwhee and Danum Torch

Beginners Classes

Class First Prize - Cultivar(s) Second Prize - Cultivar(s) Third Prize - Cultivar(s)
People's Dahlia Competition (SATURDAY)Sibley OrslerSibley OrslerSibley Orsler
People's Dahlia Competition (SUNDAY)Elle ToddGillian HirdJessica Franklin